O kombuše
- Naše kombucha je živá. Ale můžeš jí klidně tykat.
- Je zdravá. Vrací do Zenu, harmonizuje, posiluje střevní mikrobiom a skrze to léčí kde co.
- Osvěží. Musí být vychlazená, aby neutekla z lahve. A všechny chutě naší kombuchy jsou přirozené a přírodní. Příjemné bublinky jsou produktem přírodního kvašení.
- Je jiná. To znamená, že jsi-li viděn s naší kombuchou, tvoje image letí prudce vzhůru.
- Je dobrá. A to je neméně důležitý, že jo?
A určitě si teď říkáš, jak to všecko ti šikovní kluci dělají? Inu, to víš, síla je v detailu. Vyladit kombuchu k dokonalé chuti, to je spousta práce a taky spousta zábavy a legrace. Nechceme žádnou bezduchou limonádu, a tak nekonzervujeme, ani nepřislazujeme, ani nepřidáváme CO2. Vytunili jsme kvasinky a bakterie, a teď jsou z nich olympijští šampióni. A taky jsme perfektně zmákli proces fermentace a jeho délku. Prostě o všecko se stará příroda a my dohlížíme, aby to klaplo.
Historie
Pro úplný šťouraly přidáme trochu historie.
Samotný původ kombuchy je ztracen v čase, ale nejblíže bychom jej hledali dva tisíce let zpátky v Číně. První záznam o užívání kombuchy je z roku 221 př. n. l. v dynastii Tsin. Byla nazývána Elixírem života. Podle legendy získala svoje jméno po korejském lékaři Kombu, který ji přinesl do Japonska a s její pomocí vyléčil císaře Inkia. Jméno je spojením jména tohoto lékaře a japonského slova pro čaj Cha – Kombucha. Správně bychom tedy měli říkat kombuča, no ale kombucha zní taky dobře…
Sláva tohoto nápoje se šířila Asií, kde se pila jako osvěžující nápoj s povzbuzujícími a zdraví prospěšnými účinky na neduhy, jako byly léčba zánětů, poruchy imunity či dokonce léčba nádorů. V Japonsku pak nápoj s oblibou užívaly geishy pro udržení štíhlé figury, vyhlazení pleti a zachování barvy a lesku vlasů. V devatenáctém století „zázračná houba“ doputovala do Ruska, kde díky své pověsti nápoje sloužícího k prevenci a léčbě rakoviny byla připravována skoro v každé domácnosti. Zde byla také poprvé vědecky prozkoumána.
V roce 1920 o kombuše vyšel první článek v ruských novinách a tak začala její zaznamenaná historie. Po 2. světové válce vymizela z domácností v důsledku nedostatku potravin, v tomto případě cukru, který je potřeba při procesu kvašení. V dnešní době se stává opět populární i v zemích, ve kterých nejsou kvašené nápoje běžné tak jako v Asii či východní Evropě. Její rozšíření do povědomí lidí je jedním z cílů Projektu Kombucha.
Co to je?
No a co je na tom teda zdravý?
Dobře, tak teď trochu vědy.
Největším benefitem pravidelné konzumace naší kombuchy je obohacování organismu o široké spektrum probiotik a kvasinek, které regulují střevní mikroflóru a napomáhají k její přirozené rovnováze. Obsažené mikroorganismy mohou pomoci v boji s nežádoucími patogeny a tak regulují a posilují zdraví celého trávicího traktu. Tento pozitivní efekt na střevo se pak odráží na celkové imunitě našeho organismu, která je z více než 70% ovlivňována právě kondicí našich střev.
Zdravá mikroflóra se kromě samotného trávení a imunity odráží i na psychice, energii a celkovém energetickém stavu jedince, což je pak naprosto zásadní při léčbě obezity či dalších poruch metabolismu. Díky obsahu silných antioxidačních struktur a chemopreventivních látek nás pití kombuchy chrání před volnými radikály či zdravotně nežádoucími látkami, které nás v moderním světě mohou obklopovat.
A jestli jseš nadšenec, kterej chce vědět ještě víc, tak ti prozradíme další věci.
Samotná “houba”, která kvašení čaje umožňuje, není ani tak houba ale přesněji SCOBY (zkratka anglického Symbiotic Culture Of Bacterias and Yeasts) – tedy symbioticky působící kultura bakterií a kvasinek, která při kvašení vytváří celulózový škraloup připomínající právě houbu. Tento celulózový škraloup slouží mikroorganismům ke stabilizaci vnitřního prostředí a částečnému omezení přístupu vzduchu.
Pokud se podíváme na základní surovinu – kvalitní zelený či černý čaj, tak ten poskytuje celou řadu zdraví prospěšných látek, z nichž nejvíce za zmínku stojí polyfenoly a katechiny, které propůjčují nápoji silné antioxidační vlastnosti. Fermentace navíc díky ukládání volných radikálů ještě zvyšuje antioxidační účinek obsažených látek oproti běžnému čaji. Díky čajovému základu je kombucha zdrojem přírodního kofeinu.
Kvasnými procesy pak vzniká v nápoji řada organických kyselin – jablečná, mléčná, octová, glukonová, glukonorová ad. Tyto kyseliny mají řadu zdravotních benefitů od regulace krevního cukru, úpravy hladin cholesterolu, detoxikaci a optimalizaci střevní bariéry až po regeneraci vazivového aparátu.
Proč ji pít?
Mikroorganismy jsou nedílnou součástí výrobního procesu a v nepasterizovaných, nefiltrovaných produktech jsou hojně obsaženy v konečném výrobku. Mezi hlavní bakteriální kmeny patří kmeny gluconacetobacter, bacillus coagulans a lactobacily. Neméně důležité jsou zdraví prospěšné kmeny kvasinek, především z kmenů saccharomyces. V kombuše však nalezneme celou škálu mikroorganismů, které se liší u jednotlivých výrobců, což produktům propůjčuje vždy unikátní chuť.
Jako většina živoucích organismů tak i tento se neobejde bez pestré škály enzymů, které pak přirozeně zůstávají rozptýleny v hotovém nápoji. A v neposlední řadě nezapomeňme na množství vitamínů, hojně pak vitamíny B3, B6 a B12, jejichž vznik kvasné procesy doprovází.
A teď tu parádu utíkej ochutnat!